* Mapa strony

Projektowanie, optymalizacja stron

Pozycjonowanie - porady


Podam kilka rad dla początkujących pozycjonerów stron. Jest kilka ważnych elementów :

1. Kod strony powinien być poprawny (validujący się) i przejrzysty, tzn. formatowanie tekstu, poszczególnych elementów strony w oddzielnym pliku jako css. Ideałem jest strona oparta na div, ale tabelki też mogą być, tylko żeby nie było ich za dużo (mam tu na myśli zagnieżdżenia, niepotrzebne komórki). Spytacie dlaczego ważny jest poprawny kod? Czym kod bardziej poprawny tym 'pajączki' mają ułatwione zadanie przy indeksowaniu naszej strony.
Wykluczonym jest stosowanie strony zbudowanej na ramkach Nie ze względu na pozycjonowanie, ale ze względów praktycznych np. gdy ktoś wejdzie z wyszukiwarki na podstronę to nie zobaczy menu strony.

2. Bardzo ważnym elementem jest podkreślenie w tekście strony słów na których nam zależy aby były wysoko w wyszukiwarkach. Dane słowa można zaznaczyć różnymi znacznikami, jednak najważniejszymi są <H1> ... <H6>. Do mniej istotnych słów można użyć znaczników takich jak <strong>, <em>.
Znaczniki <b>, <u>, <i> nie służą do pozycjonowanie, mają charakter ozdobnikowy.

3. Elementem który jest zalecany to tzw. przyjazne adresy url. Linki w formie http://mojastrona/porady?dzial=art5 nie są zalecane, lepiej zrobić http://mojastrona/porady/art.
Można też stosować linki dwu członowe np. porady-pozycjonowanie. Tutaj mała uwaga, do stosowania rozdzielania słów w linkach należy stosować znaki obojętne dla wyszukiwarek np. - (myślnik). Aby przekonać się czy dany 'rozdzielacz' słów jest obojętny, wystarczy wpisać w wyszukiwarce dany element np. -, _, !, @ itd. Jeżeli dany 'rozdzielnik' nie da żadnych wyników tzn. że można go stosować.

4. Meta Tagi, jest ich kilka:
<meta name="Robots" content="all">
jak ma się zachować 'pajączek', czy wszyskie podstrony indeksować (all).
<meta name="keywords" content="słowa kluczowe">
słowa pod którymi strona ma być widoczna w wyszukiwarkach
<meta name="Description" content="Opis strony">
opis strony do 200 znaków.
Jeżeli strona jest w katalogu DMOZ, to google pobiera opis z tego katalogu. Jeśli nie chcemy tego to należy dopisać dodatkowy meta tag
<meta name="googlebot" content="noodp">

<title>Tytuł strony<title>
Najważniejszy tag, trzy słowa + slogan zachęcający do odwiedzenia waszej strony, do 80 znaków.

Wyszukiwarka google nie zwraca uwagi na meta tagi, jednak opis jest ważny gdyż wyświetla się przy linku w wynikach wyszukiwania.
Najlepiej napisać unikalne meta tagi na każdej podstronie.

5. Linki - rozróżniamy dwa rodzaje linków, zewnętrzne (do innych stron, jak i te z innych stron do naszej) oraz wewnętrzne (w obrębie naszej strony np. menu).
Zewnętrzne to dodawanie strony do katalogów, wymiana linkami ze stronami lub podawanie linków do ciekawych stron.
Wewnętrzne - jak wspomniałem, to głównie menu, ale nie tylko. Można np. dać odnośniki do podstrony kontaktowej z nami.
Linki mają wielorakie znaczenie :
a. Wpisanie słów kluczowych w linki.
b. Linki opisuje się za pomocą title, i tutaj też można użyć słów kluczowych co dodatkowo wpływa na całą naszą stronę przy pozycjonowaniu.
c. 'Pajączki' szybciej, łatwiej zaindeksują naszą całą stronę.
d. Wyszukiwarki większe znaczenie przywiązują do słów kluczowych użytych w linkach niż w zwykłym tekście.

6. Grafika, nie ma znaczenia w pozycjonowaniu ('pajączki' nie zwracają uwagi na nią). Grafikę opisujemy znacznikiem alt w którym możemy zawrzeć słowa kluczowe i dlatego jeśli mamy grafikę na stronie to warto o to zadbać.

7. Najważniejszym etapem jest dodawanie strony do katalogów, z jak najwyższym PageRank. Dodawanie jak leci do wszystkich katalogów może się źle skończyć dla waszej strony (będzie nisko plasowana w wynikach wyszukiwań).
Nie radził bym korzystać z systemów wymiany linków, jest to sposób dorażny i grozi zabanowaniem waszej strony (strona nie będzie widoczna w wynikach wyszukiwań). Spis katalogów
Stronę należy dodawać do katalogów przez minimum miesiąc a najlepiej cały czas dodawać ją do katalogów. Nie należy uzyskiwać więcej jak 20 linków do naszej strony dziennie, więcej linków grozi zabanowaniem naszej strony.
Dodanie strony do wyszukiwarki Google, jednak niektórzy nie zalecają tego robić. 'Pajączki' i tak dodadzą naszą stronę do tej wyszukiwarki, a dodawanie strony ręcznie powoduje że google patrzy na naszą stronę bardziej krytycznym okiem np. pod względem niedozwolonych technik pozycjonowania.
Dodawanie strony w Onet, WP.
Oczywiście wymiana linkami ze stronami jest jak najbardziej wskazana.

Pomocne narzędzia w pozycjonowaniu :
Analizer czyli analizuje, sprawdza meta tagi. Podaje efektywność w %, gdy jest zielony napis to już dobrze. Podaje też ilość poszczególnych słów, fraz występujących na danej stronie.
PageRank sprawdza PageRank waszej strony.
Jak widzi naszą stronę 'pajączek'
Kilka narzędzi przydatnych w pozycjonowaniu.

Mam nadzieję że choć trochę pomogłem wam w przyswojeniu sobie trudnej sztuki jaką jest pozycjonowanie stron. Oczywiście to co tutaj napisałem jest bardzo skrótowo opisane i w żadnym razie nie wyczerpuje tematu pozycjonowania stron.
Cały problem w pozycjonowaniu jest taki aby umiejętnie zastosować wszystkie techniki tu podane. Przesadzenie z którąś z nich może dać odwrotny skutek, a nawet doprowadzić do zabanowania naszęj strony.

Pajączek - Mechanizm który przegląda strony w celu określenia pozycji na odpowiednie frazy.

Portfolio

projektowanie, optymalizacja

www.puma.pomorze.pl

2018 / 12 / 14
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Jeżeli skorzystałeś z moich porad,
będę wdzięczny za umieszczenie linka do mojej strony.

<a href="http://www.puma.pomorze.pl" title="Porady webmasterskie">Porady webmasterskie</a>
Konkurs WWW - forumweb.prv.pl :: 3 MIEJSCE
(2007.05)
Puma © 14.05.2006 Moje strony: Portfolio | Świat marzeń i prawdy | Aktualności - komentarze